Muzej usnjarstva na Slovenskem ohranja več kot 211-letno tradicijo usnjarske obrti, ki je oblikovala identiteto Šoštanja.
V sodelovanju s Tehniškim muzejem Slovenije in ob podpori zainteresirane javnosti iz nekdanjih usnjarskih središč po Sloveniji je 19. novembra 2009 zaživela prva faza Muzeja usnjarstva na Slovenskem. Ta posebni tehniški muzej, ki danes deluje pod okriljem Muzeja Velenje, je edini tovrstni muzej v Sloveniji. Njegovo poslanstvo je ohranjanje, raziskovanje in predstavljanje bogate snovne ter nesnovne dediščine slovenskega usnjarstva širši javnosti.
Razstava Usnjarstvo v Šoštanju ponuja kronološki pregled 211-letne tradicije usnjarstva, ki se je začela leta 1788 z ustanovitvijo Vošnjakove delavnice in trajala vse do ukinitve Tovarne usnja Šoštanj leta 1999. Predstavlja pomen usnjarstva za razvoj Šoštanja, Šaleške doline in širše regije, ob tem pa osvetljuje vpliv zgodovinskih dogodkov, kot so gospodarske krize, vojne in družbene spremembe.
Na več kot 330 muzejskih predmetih so prikazane bivalna, oblačilna in prehranska kultura delavcev in meščanov ter utrinki družabnega življenja, kot so Pihalna godba Zarja, Nogometni klub Usnjar in čevljarska delavnica.
Razstava vključuje interaktivne elemente, kot so časovni trak, dotikalni zaslon, prikaz požara z dimom, filmske predstavitve in otip različnih vrst usnja. Prostori so opremljeni z zvočno kuliso, slikovnim gradivom in klopmi za počitek. Muzej je prijazen tudi osebam z gibalnimi omejitvami, saj ima dostop urejen s klančino in dvigalom.
Ne zamudite priložnosti, da ob strokovnem vodstvu odkrijete zanimive plati usnjarske dediščine in doživite zgodbe preteklosti, ki še vedno odmevajo v Šoštanju. Najboljše pa je to, da lahko vse to izveste brezplačno.
Vir: Muzej Velenje; Visit Šaleška