Policijska postaja Velenje je tudi lani uspešno izvajala naloge preprečevanja kriminala, zagotavljanja javnega reda in prometne varnosti. Struktura kaznivih dejanj ostaja stabilna, brez večjih odstopanj v primerjavi s preteklimi leti. Posebno pozornost so namenili preprečevanju nasilja v družini in medvrstniškega nasilja ter v sodelovanju s šolami in centri za socialno delo izvedli številne preventivne aktivnosti.
Leto 2024 je prineslo izjemen mejnik na naših cestah – niti ena prometna nesreča se ni končala s smrtnim izidom. Ta dosežek potrjuje uspešnost dolgoletnih preventivnih programov, ki jih v sodelovanju s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, policijo, redarstvom, šolami, vrtcem, Združenjem šoferjev in avtomehanikov Velenje ter drugimi organizacijami dosledno izvajamo.
Poseben poudarek namenjajo varnosti najranljivejših udeležencev – otrok, pešcev in kolesarjev. Preventivne aktivnosti so vključevale okrogle mize o varnosti v prometu s preizkusi simulatorja varne vožnje, interaktivna predavanja za devetošolce o tveganjih vožnje pod vplivom alkohola, izvedbo kolesarskih izpitov za petošolce ter zagotavljanje varnosti otrok ob začetku in koncu šolskega leta.
Skozi različne akcije, kot sta Bodi viden, bodi previden in projekt Pasavček, so ozaveščali o pomenu uporabe varnostnih pasov in odsevnih teles, s čimer so dodatno prispevali k izboljšanju prometne varnosti.
Skupna občinska uprava SAŠA regije, ki je tudi v letu 2024 nadaljevala z opravljanjem nalog za 11 občin ustanoviteljic, ostaja dejavna na številnih področjih, med drugim pri inšpekcijskem nadzoru, redarstvu, prostorskem načrtovanju, varstvu okolja in pravni službi.
V preteklem letu so zabeležili 16.323 prekrškov, kar predstavlja 604 več izdanih pozivov kot leto prej. K temu je največ prispevalo pogostejše zaznavanje prekrškov s stacionarnimi merilnimi napravami. Pomemben napredek so dosegli tudi z digitalizacijo postopkov v medobčinskem redarstvu, kar je izboljšalo učinkovitost dela in zagotovilo večjo preglednost izdanih glob.
V letu 2024 je Medobčinska lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti z drogami izvedla vrsto preventivnih programov, s katerimi je prispevala k izboljšanju duševnega zdravja in ozaveščanju o nevarnostih zasvojenosti.
V Vrtcu Velenje so organizirali kar 40 srečanj družinske rekreacije, ki so otrokom in staršem omogočila kakovostno preživljanje skupnega časa. Več kot 450 staršev se je udeležilo srečanj Šole za starše, kjer so pridobili dragocene informacije o vzgoji otrok in premagovanju razvojnih izzivov mladostnikov. Med ključnimi podporami ostaja tudi program Neverjetna leta, ki pomaga staršem pri vzgoji otrok z vedenjskimi težavami.
Pomemben steber psihološke podpore v skupnosti predstavlja svetovalnica Posvet, ki ponuja brezplačno psihološko svetovanje brez napotnice, s čimer dopolnjuje zdravstveno mrežo in omogoča dostop do strokovne pomoči osebam v stiski.
Poleg tega so izvedli številne preventivne akcije, kot so predavanja na velenjskih šolah o izzivih odraščanja in medvrstniškem nasilju, sodelovali s terapevtsko skupino zdravljenih alkoholikov Breza ter organizirali dogodke, kot je tradicionalni Tek očkov, ki spodbuja povezanost in zdrav življenjski slog.
Na Občini se zavedajo, da si mnogi ne morejo privoščiti dragih odvetniških storitev, zato že vrsto let občanom omogočamo brezplačno pravno svetovanje. V letu 2024 je to možnost izkoristilo 380 občanov, ki so najpogosteje iskali pomoč pri vprašanjih s področja socialnega, družinskega, obligacijskega in delovnega prava. Svetovanje obsega razlago zakonodaje ter pomoč pri izpolnjevanju uradnih obrazcev.
Tudi v prihodnje bo MOV nadaljevalia z aktivnostmi, ki prispevajo k večji varnosti, boljšim bivalnim pogojem in dostopnejši podpori na področju duševnega zdravja.
Vir: Mestna občina Velenje