Search

Vodnik po uporabi peletov! Koraki za učinkovito ogrevanje

Peči na pelete so med najbolj priljubljenimi ogrevalnimi sistemi, ki zagotavljajo visoko učinkovitost ogrevanja. Pri tem je potrebno upoštevati ogromno dejavnikov, ki smo jih združili v ta vodnik po uporabi peletov.
FOTO: Topel dom

Izjemno visoka priljubljenost ogrevanja s peleti je zagotovo posledica njihovih številnih prednosti: energetska učinkovitost, okolju prijazna rešitev, stroškovna učinkovitost, priročnost in udobje.

Če želite izkoristiti vse prednosti pelet, predvsem pa doseči učinkovito ogrevanje, potem sledite naslednjim korakom.

1.   Izbira peči na pelete

Ne glede na to, za kakšen način ogrevanja gre, se vse začne s pravilno izbiro peči – pri ogrevanju na pelete je to peč na pelete. Ta ima poseben zalogovnik, v katerega se dajo peleti, nato pa se avtomatsko dozirajo v izgorevalno komoro. Peč za svoje delovanje uporablja zunanji vir električne energije.

Če se odločite za ogrevanje s peleti, potem mora biti izbira peči zelo premišljena, saj s tem pripomorete tudi k večji učinkovitosti ogrevanja. Pred izbiro peči na pelete je tako potrebno upoštevati naslednje dejavnike:

  • Velikost prostora: Peč mora biti ustrezno dimenzionirana, kar pomeni, da morate izbrati tako zmogljivo peč, ki bo ustrezala ogrevalni površini. Premalo dimenzionirana peč, ne bo zagotavljala dovolj toplote, medtem ko boste s premočno pečjo po nepotrebnem kurili preveč peletov.
  • Izolacija: Dom, ki je slabo izoliran, bo potreboval močnejšo peč z višjim razponom kW, da bo na ta način nadomestila pomanjkanje izolacije.
  • Okna: Če imate v domu veliko oken, ki so v zelo slabem stanju, je to lahko odločilen dejavnik, ki prav tako zahteva povečanje obsega kW izbrane peči na pelete.
  • Pogostost uporabe peči: Če boste peč na pelete pogosto uporabljali, potem izberite peč z višjo močjo in večjim zalogovnikom. To vam bo zagotavljajo daljši čas gorenja.

Vedno je potrebno izbrati peč na pelete, ki ima vse certifikate primernosti in skladnosti. Pred njeno izbiro pa se je vsekakor priporočljivo posvetovati tudi s strokovnjakom.

2.   Optimalna nastavitev peči

Za optimalno delovanje peči na pelete je ključnega pomena, da je naprava vgrajena v skladu z navodili proizvajalca in vsemi predpisi. Večina peči na pelete je opremljena s sistemom za samovžig in je priključena na termostatski grelec, prav tako pa vam zagotavlja daljinsko upravljanje.

To vam omogoča možnost temperaturne nastavitve in regulacije temperature. To pomeni, da se bo peč na pelete samodejno vklopila, ko bo temperatura v prostoru padla pod prednastavljene vrednosti. S pomočjo časovnih programov pa si glede na vaše potrebe lahko vnaprej določite, kdaj se peč na pelete vklopi oziroma izklopi.

Na koncu pa seveda ne pozabite tudi na ustrezno vzdrževanje peči. Redno odstranjevanje pepela in pregledovanje peči je ključnega pomena za učinkovito izgorevanje pelet.

3.   Izbira peletov

Peleti so narejeni iz fino mletega in dobro posušenega lesa, ki je stisnjen pod visokim pritiskom v obliko pelet. Peleti izgledajo na prvi pogled med seboj zelo podobni, vendar temu ni tako, zato jih je potrebno premišljeno izbrati.

Pri tem upoštevajte naslednje dejavnike:

  • Vrste peletov: Tako kot poznamo različne vrste lesa, poznamo tudi različne vrste peletov. Med najbolj priljubljenimi so smrekovi peleti, bukovi in mešani peleti.
  • Kakovost peletov: Peleti so razvrščeni v različne kakovostne razrede. V kakovostni razred A1 spadajo peleti najvišje kakovosti, temu pa sledita kakovostna razreda A2 in B. Od kakovosti peletov je odvisen tudi njihov izkoristek, zato bodite pozorni na naslednje lastnosti: delež pepela, vsebnost vode, mehanska obstojnost in gostota nasutja. Vsi peleti kakovostnega razreda A1 in A2 imajo na embalaži znak kakovosti – certifikat EnPlus.
  • Peleti cena: Peleti se med seboj razlikujejo tudi v ceni. Običajno boste morali za kakovostnejše odšteti več denarja, vendar ni vedno tako. Z nakupom izven sezone ali izbiro peletov v akcijskih ponudbah lahko dobite tudi kakovostne pelete po izjemno ugodni ceni.

4.   Shranjevanje in upravljanje s peleti

Ko se odločate za ogrevanje s peleti, se morate zavedati, da boste pri tovrstnem ogrevanju potrebovali tudi dovolj prostora za skladiščenje peletov, saj se običajno kupujejo v večjih količinah.

Če želite poskrbeti za optimalno zgorevanje pelet, potem je nujno, da zanje poiščete suh prostor, ki je dobro zaščiten pred vlago in zunanjimi vplivi ali celo poplavami.

Za nemoteno ogrevanje morate poskrbeti, da je v zalogovniku vedno dovolj pelet. Odvisno od velikosti zalogovnika in pogostosti uporabe peči za pelete, se z enim nasutjem lahko ogrevate tudi 10 dni ali več.

Nekaj nasvetov za še večjo učinkovitost ogrevanja

Poleg ustrezne izbire peči na pelete in samih pelet, pa lahko z energijo dodatno privarčujete, če boste upoštevali tudi nekatere spodnje nasvete:

  • Poskrbite za učinkovito toplotno izolacijo doma in izberite dovolj debel toplotni ovoj, kvalitetna okna ter preprečite toplotne mostove.
  • Peči na pelete redno vzdržujte.
  • Termostatske ventile na radiatorjih nastavite na srednjo vrednost (3). Če določenega prostora ne uporabljajte, zmanjšajte nastavitev ventila. Med prezračevanjem termostatske ventile zaprite.
  • Okoli termostatske glave zagotovite nemoten pretok in kroženje zraka.
  • Temperatura v prostoru naj bo nastavljena med 20 in 21°C.

Uporabite naš vodnik po uporabi peletov – prepričani smo, da boste z njim poskrbeli za učinkovito ogrevanje vašega doma!

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Več novic

Družba

Na CSD bodo z današnjim dnem v okviru dolgotrajne oskrbe vzpostavili vstopne točke

V okviru zakona o dolgotrajni oskrbi, ki se je začel postopno izvajati januarja lani, bodo na centrih za socialno delo (CSD) z današnjim dnem vzpostavljene vstopne točke, kjer bodo ocenili...
Kronika

Na Žalskem se je pri uporabi pirotehnike hudo poškodoval mladoletnik

V sredo so bili policisti obveščeni, da se je na območju Griž pri uporabi pirotehničnih izdelkov hudo poškodoval mladoletni fant....
Družba

Plavajoča sončna elektrarna Družmirje: V torek bo znova odprta informacijska točka

Lani je bila vzpostavljena Informacijska točka o Plavajoči elektrarni Družmirje, ki deluje vsak tretji torek v mesecu. V torek, 21. januarja 2025, bo med 15. in 17. uro v prostorih...
Družba

Četrtkov glasbeni večer: Solisti EMARSMaster in Simfonični orkester RTV Slovenija vabijo na glasbeno poslastico

Festival Velenje in Glasbena šola Velenje vas v četrtek 16. januarja ob 19.30 uri vabita na koncert solistov EMARSMaster in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod dirigentsko taktirko Davorina Morija! Koncert...

OBVESTILA

Obvestila

V petek motnje pri dobavi toplotne energije na celotnem območju MO Velenje

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bodo na celotnem območju MO Velenje v petek, 17. 1., od 8.00 do predvidoma 18.00 motnje pri dobavi toplotne energije zaradi odprave...
Obvestila

V ZD Velenje 20. januarja z delom prične nova zobozdravnica

ZD Velenje obvešča, da bo 20. januarja na enoti za odraslo zobozdravstvo z delom pričela zobozdravnica Tina Travnšek, dr. dent. medicine....
Obvestila

Telekomunikacijske poti v ZP Šmartno znova urejene

ZD Velenje obvešča, da so telekomunikacijske poti v Zdravstveni postaji Šmartno urejene in ponovno delujejo brez težav....
Obvestila

V Zdravstveni postaji Šmartno prišlo do izpada telekomunikacijskih storitev

Zdravstveni dom Velenje obvešča, da je zaradi tehničnih težav na strani ponudnika prišlo do izpada telekomunikacijskih storitev v Zdravstveni postaji Šmartno....

Zadnje osmrtnice

Mira Knez

Peter Plottke

Marjana Tajnšek