Eden najčistejših in učinkovitih načinov rabe obnovljivih virov energije
Plavajoča sončna elektrarna je eden najčistejših in učinkovitih načinov rabe sončne energije za potrebe proizvodnje električne energije, saj gre za tehnično zelo dovršen sistem, katerega učinkovitost in okoljsko sprejemljivost prepoznavajo tudi v tujini. Plavajoče sončne elektrarne so namreč v Evropi in drugod po svetu že uveljavljen in sprejemljiv način rabe obnovljivih virov energije. Postavljene so v različnih evropskih državah, kot so Nizozemska, Nemčija, Avstrija, Švica, Portugalska in drugod. Na Nizozemskem in v Veliki Britaniji imajo denimo nameščeno tudi na zbiralnikih pitne vode.

Vpliv na okolje in družbo bo skrbno proučen
Projekt PSE Družmirje je trenutno v fazi izdelave okoljskega poročila in državnega prostorskega načrta (DPN), ki bosta odgovorila na številna vprašanja, vključno z okoljsko sprejemljivo velikostjo elektrarne ter pogoji za njeno izvedbo. Bistveno je, da pri izdelavi dokumentacije sodeluje spekter različnih strokovnjakov z različnih področij, tako iz Slovenije kot iz tujine: strokovnjaki elektro in gradbene stroke, arhitekti, krajinski arhitekti, prostorski načrtovalci, strokovnjaki za površinske in podzemne vode, biologi, strokovnjaki za področje hrupa, bleščanja in številni drugi. Za potrebe izdelave okoljskega poročila se izdelujejo številne strokovne podlage, ki bodo podale objektivno oceno potencialnega vpliva na okolje in opredelile morebiti potrebne omilitvene ukrepe za njeno izvedbo, da bo zagotovljeno varstvo zdravja ljudi in različnih segmentov okolja (podzemne in površinske vode, krajina, posamezni segmenti narave (ribe, raki, bentoški nevretenčarji, makrofiti, ptice, termiko jezera, podoba krajin idr.). Vse navedeno bo predstavljeno v sprejetem DPN za PSE Družmirje.
Koristi plavajoče sončne elektrarne bo občutila tudi lokalna skupnost
Izgradnja plavajoče sončne elektrarne občankam in občanom prinaša številne koristi, od okoljskih ureditev do priložnosti za cenovno ugodnejšo rabo električne energije. HSE namreč skupaj z občino Šoštanj intenzivno preučuje primerne modele za skupinsko samooskrbo, ki bi zainteresiranim šoštanjskim gospodinjstvom omogočili oskrbovanje iz PSE Družmirje, občini Šoštanj pa bo HSE ponudil del proizvedene električne energije iz PSE Družmirje po lastni ceni. Poleg tega je investitor v postopku državnega prostorskega načrta (HSE) že pri pripravi dokumentacije za postopek umeščanja v prostor in izdelavi državnega prostorskega načrta (DPN) upošteval infrastrukturo, ki je potrebna za ureditev okolice jezera, in želje lokalne skupnosti vključili v dokumentacijo za DPN. Vsi sodelujoči pri pripravi DPN si namreč želijo, da bi koristi plavajoče sončne elektrarne občutila tudi lokalna skupnost in lokalno prebivalstvo.

Projekt, ki ohranja energetsko lokacijo in prinaša priložnosti za razvoj in povezovanje
PSE na Družmirskem jezeru je eden izmed ključnih načrtovanih projektov, ki so opredeljeni v strateških dokumentih prestrukturiranja SAŠA regije v skladu z načeli pravičnega prehoda. V strategiji prestrukturiranja SAŠA regije so projekti medsebojno povezljivi, zato PSE Družmirje ni pomembna le kot samostojen energetski objekt, ampak lahko koristi tudi projektu preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja občin Velenje in Šoštanj, vodikovi dolini, sistemom shranjevanja električne energije ipd. Novo podjetje HSE SaŠa je nastalo prav z namenom, da se v dolini ohranijo znanje, kader in obstoječe tehnologije ter da se dodatno vlaga v razvoj novih projektov in produktov, ki bodo pomembno prispevali na poti v nizkoogljičnost SAŠA regije in celotne Slovenije.
Transparentno in odprto sodelovanje z vsemi deležniki
Sodelovanje z lokalno skupnostjo je ključnega pomena za uspešno realizacijo projektov, zato HSE transparentno in odprto sodeluje in komunicira z vsemi deležniki v vseh fazah projekta. V primeru projekta PSE Družmirje aktivno sodeluje z nosilci urejanja prostora že od začetka projekta (pobude). Projekt je bil in še bo večkrat predstavljen tudi širši javnosti. Takoj ko bo pridobljeno mnenje o ustreznosti okoljskega poročila, bo, hkrati s predlogom DPN, predstavljeno tudi to. Prav tako imajo od sredine lanskega leta v prostoru občine Šoštanj vzpostavljeno informacijsko točko, ki deluje vsak tretji torek v mesecu. Nanjo so povabljeni vsi, ki si želijo izvedeti več o poteku in podrobnostih projekta ter njegovemu napredku.