“V letu 2024 se je brezposelnosti še naprej zmanjševala, vendar počasneje kot v letu 2023, saj se je pri Zavodu prijavilo več brezposelnih oseb kot v prejšnjem letu. Kljub temu je junija dosegla novo najnižjo raven. Zaradi bolj negotovih gospodarskih razmer so se v večjem številu prijavljali presežni delavci in brezposelni zaradi stečajev, več je bilo tudi iskalcev prve zaposlitve. Prijavljanje brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas je imelo sezonski značaj, v celem letu pa se je s tem razlogom prijavilo manjše število brezposelnih oseb kot leto prej,” so pojasnili v sporočilu za javnost.
Zaposlitev je bilo manj kot v letu 2023, saj so ob nizki brezposelnosti oviro pri zaposlovanju predstavljale manj ustrezne strukturne značilnosti brezposelnih. Delodajalci so se kljub nekoliko manjšem številu potreb po delavcih še vedno srečevali s težavami pri iskanju ustreznega kadra, zato je tudi v letu 2024 neskladja na trgu dela blažilo zaposlovanje tujih delavcev.
V povprečju je bilo leta 2024 mesečno brezposelnih 45.982 oseb, 5,6 % manj kot v povprečju leta 2023.
Brezposelnost se je medmesečno zmanjševala v polovici mesecev leta 2024 in junija, ko je bilo 43.369 brezposelnih, dosegla novo najnižjo raven v obdobju po osamosvojitvi Slovenije. Ker se je v naslednjih mesecih sezonsko povečalo prijavljanje iskalcev prve zaposlitve in brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas, več je bilo tudi prijav presežnih delavcev, zaposlovanje pa se je umirilo, je bilo ob koncu leta v evidenci 47.038 brezposelnih oseb, kar je 2,9 % več kot novembra in 2,7 % manj kot ob koncu leta 2023.
Medletno se je brezposelnost najbolj zmanjšala v OS Trbovlje (-11,9 %), v OS Velenje (-8,7 %) in v OS Sevnica (-6,1 %). Več brezposelnih kot pred letom so imele OS Ptuj (4,5 %), OS Kranj (1,2 %) in OS Maribor (0,7 %).
Ob velikem povpraševanju delodajalcev po delavcih in slabši strukturi brezposelnosti je tudi leta 2024 oviro pri zaposlovanju predstavljalo veliko pomanjkanje ustrezno usposobljenega kadra, še poudarjajo na Zavodu za zaposlovanje.
Povpraševanje delodajalcev ostalo na visoki ravni
V letu 2024 so delodajalci Zavodu sporočili 157.384 prostih delovnih mest, kar je 3,9 % manj kot v letu 2023, a je povpraševanje delodajalcev po delavcih tudi v letu 2024 ostalo na visoki ravni.
Delodajalci so v letu 2024 najpogosteje povpraševali po novih sodelavcih v naslednjih poklicnih skupinah: čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki ipd. v uradih, hotelih in drugih ustanovah, delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, delavci za preprosta dela pri visokih gradnjah, vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, strokovni sodelavci za zdravstveno nego, usmerjevalci in raznašalci, strokovnjaki za zdravstveno nego, vzgojitelji in pomočniki vzgojiteljev predšolskih otrok, predmetni učitelji v osnovni šoli, kuhinjski pomočniki, strokovnjaki za oblikovanje, izvajanje in nadzor politik, programov in ukrepov, učitelji razrednega pouka.
Težave z iskanjem kadra se pričakujejo tudi v prihodnje, saj skoraj polovica delodajalcev (49,8 %) pričakuje težave pri iskanju kadra, še posebej v dejavnosti gostinstva (skoraj 70 %), zdravstva in socialnega varstva ter v dejavnosti izobraževanja. Delodajalci napovedujejo, da bodo v prvi polovici leta 2025 najpogosteje iskali voznike težkih tovornjakov in vlačilcev, delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, prodajalce, varilce, poklice za zdravstveno in socialno oskrbo ter elektroinštalaterje.
Vir: Zavod RS za zaposlovanje