VIDEO: Župan MOV Peter Dermol po seji
Več videovsebin
Župan MOV Peter Dermol po seji
Podžupanja MOV Aleksandra Vasiljević po seji
Podžupan MOV Janez Melanšek po seji
Velenjski svetniki so na današnji seji sprejeli rekordni proračun za leto 2025. Prihodki in prejemki proračuna so načrtovani v skupni višini 93.174.740 evrov. Predlog proračuna za leto 2025 je rezultat prilagoditev, ki so bile narejene na podlagi nove ocene stanja sredstev na računih konec letošnjega leta in upoštevanja dodatnih potreb občanov ter pobud, ki so jih svetnice in svetniki podali ob obravnavi osnutka proračuna.
Odhodki in izdatki so načrtovani v višini 96.404.831 evrov. Največ sredstev je načrtovanih za projekte prestrukturiranja regije, kot so obnova objekta Stara elektrarna – Center prihodnosti (15,15 milijona evrov), gradnja novega večfunkcionalnega objekta TecHub (7,4 milijona evrov), namenjenega mladim podjetjem ter ustvarjanju novih delovnih mest, vzpostavitev nove poslovna cona Pesje ter preobrazba daljinskega ogrevanja Šaleške doline. “V novi finančni perspektivi celostnih teritorialnih naložb bomo pričeli z rekonstrukcijo obstoječih javnih površin na Cankarjevi cesti, vzpostavili bomo digitalno platformo Pametno Velenje, pripravili investicijsko dokumentacijo za obnovo garaž in ploščadi na Stantetovi ulici ter Kardeljevem trgu,” pojasnjujejo v sporočilu za javnost MOV.
Skoraj 52 % proračuna v prihodnjem letu namenjajo za investicije.
Kar 11,9 milijona evrov, namenjajo za trajnostne naložbe v energetsko in komunalno infrastrukturo (obnova vročevodov, postavitev sončnih elektrarn na javnih objektih, naložbe – oskrba s toplotno energijo, obnova toplotnih postaj s sekundarnim omrežjem, naložbe – oskrba z vodo, vzdrževanje in naložbe v CČN Šaleške doline, naložbe – odvajanje odpadnih voda, obnova komunalnih vodov in ceste na Jenkovi 27–33, ureditev meteorne kanalizacije, rekonstrukcija križišča in komunalnih vodov na Cesti talcev, vodovod Loke – Jurk 2. faza, Rakova goša v Velenju – komunalna ureditev).
Za sanacijo plazov in infrastrukture po poplavah v letu 2023 bodo namenili 4,1 milijona evrov.
Največje spremembe od osnutka proračuna so na področjih socialnih programov ter spodbujanju kmetijstva in podjetništva, saj za ta področja namenjajo dodatna sredstva.
Za pomoč na domu bo namenjenih 420.000 evrov, kar je za 89.000 evrov več kot sprva načrtovano. Sofinanciranje programov za starejše in upokojence ostaja na ravni leta 2024. Za štipendije dijakom in študentom, ki se bodo usmerili v deficitarne poklice (učitelji, zdravstveni delavci), bo namenjenih dodatnih 22.000 evrov. Za obnovo stopnic na Šaleški grad bodo namenili dodatnih 8.000 evrov. Povečujejo tudi sredstva za spodbujanje razvoja kmetijstva in gozdarstva na skupno 98.200 evrov (25 % več kot lani). Za podporo malemu podjetništvu je predvidenih 30.000 evrov.
Pri sprejemu proračuna za leto 2025 so bili svetniki zelo enotni. Ocenili so, da so občinske strokovne službe proračun zelo dobro pripravile in so bili z njegovo vsebino zelo zadovoljni.
Prav tako je bil sprejet tudi sklep o podražitvi vrtčevskih programov za 14,3 odstotka.
Svetniki so na seji podprli tudi predlog o podražitvi vrtčevskih programov za 14,3 odstotka – predloga niso podprli svetniki SDS in NSi. Kot je dejala ravnateljica Vrtca Velenje Nataša Doler, vrtec, ki deluje na 16 lokacijah, posluje z izgubo zaradi prenizkih ekonomskih cen vrtčevskih programov, zato potrebujejo podražitev.
Po oceni občinskih strokovnih služb je glavni razlog za povišanje cen programov v Vrtcu Velenje, ki je eden večjih v Sloveniji, predvideno zvišanje plač zaradi nove plačne reforme, ki se bo začela uporabljati januarja prihodnje leto. Na podražitev vpliva tudi velik dvig cen materiala in storitev na trgu v preteklih dveh letih ter nižje število oddelkov v šolskem letu 2024/2025, ki znaša 78.
Ekonomska cena za dnevni program prvega starostnega obdobja bo tako ob 1. januarja leta 2025 znašala 702 evra mesečno, za kombinirani oddelek in oddelek treh do štiriletnih otrok je cena postavljena pri 548,73 evra, v dnevnem programu drugega starostnega obdobja je cena 520,88 evra in v razvojnem oddelku 1269,79 evra.
Višina plačila staršev se bo določila kot odstotek, ki ga plačajo starši od cene programa, v katerega je otrok vključen. Starši z najnižjimi dohodki so plačila oproščeni, starši z najvišjimi dohodki pa plačajo 77 odstotkov cene programa. Starši, ki niso zavezanci za dohodnino v Sloveniji, plačajo polno ceno za program vrtca, v katerega je otrok vključen.
Zadnja podražitev programov v Vrtcu Velenje pa je bila 1. marca lani, in sicer v višini 16,45 odstotka.
Mnenje h kandidatom za ravnatelja/ravnateljico OŠ Gorica
Svetniki so podali pozitivno mnenje o prijavljenih kandidatkah in kandidatu Karmen Grabant, Barbari Trebižan, Jerneju Jakobu in Maji Volk za ravnateljico/ravnatelja Osnovne šole Gorica Velenje.
Prostorske zadeve
S sprejemom letnega načrta pridobivanja in razpolaganja z nepremičnim premoženjem za leto 2025 se zagotavljajo temeljna načela ravnanja s stvarnim premoženjem občine, zlasti pa načelo transparentnosti. Hkrati je sprejem letnega načrta pridobivanja in razpolaganja z nepremičnim premoženjem načrta ključna faza v izvedbi vseh nadaljnjih postopkov prodaje. Ocenjeni obsegi razpolaganja z nepremičnim premoženjem so načrtovani v navedenih višinah: prihodki od prodaje zemljišč v letu 2025 se s tem letnim načrtom predvidevajo v višini 8.719.665,85 EUR, prihodki od prodaje stavb ali delov stavb v letu 2025 se s tem letnim načrtom predvidevajo v višini 501.790,00 EUR, prihodki od prodaje zemljišč s stavbami v letu 2025 se s tem letnim načrtom ne predvidevajo. Ocenjeni obseg prodaje vseh vrst nepremičnin so načrtovani v navedenih višinah: odhodki za nakup zemljišč v letu 2025 se s tem letnim načrtom načrtujejo v višini 380.100,00 EUR, odhodki za nakup stavb ali delov stavb v letu 2025 se s tem letnim načrtom načrtujejo v višini 160.000,00 EUR, odhodki za nakup zemljišč s stavbami v letu 2025 se s tem letnim načrtom ne načrtujejo.
Mestni svet je potrdil tudi kvote za sklepanje pravnih poslov ravnanja z nepremičnim premoženjem izven veljavnega načrta ravnanja. Skupna vrednost pravnih poslov, ki niso predvideni v veljavnem načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem, lahko namreč znaša največ 20 % skupne vrednosti načrtov pridobivanja in razpolaganja z nepremičnim premoženjem. Iz Sklepa o načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem Mestne občine Velenje za leto 2025 je razvidno, da znaša skupna vrednost načrta pridobivanja nepremičnega premoženja za leto 2025 540.100,00 EUR, skupna vrednost načrta razpolaganja z nepremičnim premoženjem za leto 2025 pa 9.128.397,85 EUR. Glede na ugotovitve iz prejšnjega ostavka znaša predlagana višina pravnih poslov, ki niso vključeni v veljavni načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem Mestne občine Velenje za leto 2025, glede na vrsto ravnanja z nepremičnim premoženjem: 20 % skupne vrednosti načrta pridobivanja nepremičnega premoženja za leto 2025 oziroma 108.020 EUR, 20 % skupne vrednosti načrta razpolaganja z nepremičnim premoženjem za leto 2025 oziroma 1.825.679,57 EUR, navajajo v sporočilu za javnost MOV.
Program dela
Svetnice in svetniki so potrdili okvirni načrt dela sveta za naslednje leto. V letu 2025 je predvidenih 8 rednih sej sveta, in sicer: 28. januarja, 11. marca, 15. aprila, 13. maja, 17. junija, 7. oktobra, 11. novembra in 16. decembra.
Vir: STA, Mestna občina Velenje